Reproduktorové soustavy Audioengine A5+

image

Obsah:


1) Úvod

Není to zase tak moc dávno, kdy jsem na svých stránkách představil v obsáhlých recenzích dva modely malých aktivních "počítačových" reproduktorových soustav. Nejprve to byly Audioengine A2, opravdu miniaturní boxy a zhruba rok poté jejich většího "sourozence", Audioengine A5.

Nyní, po zhruba dvou letech, mám tu čest představit na tomto webu inovovaný model úspěšných A5. Tento model nese označení Audioengine A5+, a změny, které dostal do vínku, nejsou jen kosmetické.

Každý milovník hudby touží vědomě či podvědomě po kvalitní reprodukci. Ač mnozí mají kvalitní audio sestavu, tak čas od času tráví svůj čas u počítače a tam mají možnost kvalitního poslechu omezenou mnohdy velmi nekvalitními reproduktorovými sestavami. Také jsem si procházel dlouhým obdobím, kdy jsem nešťastně hledal něco vhodnějšího než ty laciné náhražky zvuku. V mém případě jsem vždy při pátrání nakonec zakotvil u modelů americké firmy Audioengine. Před pár lety byl velký problém v tom, že firma neměla na českém trhu zastoupení a já nemám ve zvyku kupovat naslepo. To se ale před cca 3 roky vyřešilo a nyní jsem doma velice uspokojivě vybaven poslechovým zařízením i při práci na PC.

Model A5+ představuje podle mého názoru celkem výrazný krok k "dokonalosti". Je u něj patrný nejen drobný zvukový posun k lepšímu, tak především eliminace všech mých (a nejen mých) výhrad ke konstrukčnímu uspořádání modelu A5. Nyní ale pojďme k samotnému popisu testovaných aktivních reproduktorových soustav.

2) Popis

Samozřejmostí u všech výrobků firmy Audioengine je naprosto precizní a šetrné zabalení daného výrobku. Možnost poničení během přepravy je tak eliminována téměř na nulu. Dvě vnořené kartonové krabice, masivní výztuhy z pěnového polyetylenu, vnější sáček a nakonec samotný reproduktorový box zabalen do jemného semišového sáčku. Ve stejném obalu jsou uloženy i všechny propojovací kabely a redukce, dodávané jako příslušenství.

Model A5+ je vybaven, na rozdíl od předchozího A5, jednoduchým dálkovým ovladačem. Ten umožňuje regulaci hlasitosti, ztlumení zvuku a aktivování režimu spánku. Regulovat hlasitost lze také otočným prvkem na levé reproduktorové skříni. Otočný prvek ale není klasický potenciometr jako u A5, ale "nekonečně otáčkový" krokový regulátor, kterým lze velice jemně zvyšovat či snižovat úroveň hlasitosti.

Reproduktorová soustava je magneticky odstíněná. Oproti modelu A5 již není na horní ploše levého boxu USB konektor pro napájení a vstupní audio zdířka (pro 3,5 mm konektor typu jack). Oba tyto konektory jsou umístěny na zadním panelu. Za tuto změnu jsem moc rád, protože osazení horní plochy boxu přípojnými místy se mi u A5 opravdu velmi nelíbilo.

Zadní strana levé reproduktorové ozvučnice nabízí pohled, který se poměrně výrazně odlišuje od modelu A5. Naprosto jiný tvar a provedení bassreflexového otvoru. Velmi připomíná ten, který je použit u modelu A2, ale tam je bassreflexová štěrbina na čelní straně dole, u modelu A5+ na zadní straně nahoře. Každopádně výsledkem je zřetelné zpevnění a prokreslení basů a vyšších basů.

Celkově je rozložení prvků zadní strany levé skříně lépe uspořádané a působí tak profesionálnějším dojmem. Téměř 2/3 plochy zaujímá žebrování černě eloxovaného chladiče. Zesilovač je lépe chlazen a vnitřek aktivní soustavy se tolik neohřívá. Zákazník získává kromě 3,5mm jack vstupu také lepší RCA (cinch) vstup. Je zde i RCA výstup a na rozdíl od fixního (A5) je u nového modelu variabilní. RCA i jack jsou zlacené. Konstruktéři si odpustili celkem zbytečný vývod napájení 240V pro připojení dalšího elektrického spotřebiče. Reprosvorky jsou kvalitní, poměrně masivní, zlacené a umožňují připojení jak na banánek, tak odizolovaných kabelů do průřezu cca 4mm čtverečních. Kolébkový vypínač slouží k úplnému vypnutí/zapnutí reprosoustav. Napájecí kabel je dvoužilový, odpojitelný. Uvítal bych, kdyby měl model A5+ připevněný ochranný plast sloužící proti nechtěnému přepnutí vynutí napájecího transformátoru, tzv. AC (Voltage) Select (volba mezi 100-120V / 220-240V), ale možná šlo o kusový nedostatek. Při špatné pozici přepínače by mohlo dojít ke zničení zesilovače a tím i celých reprosoustav.

Na spodní straně reproboxů jsou (na rozdíl od modelu A5) montážní otvory se závitem 1/4" umožňující pevné připevnění na stojany. Výrobce ale upozorňuje, aby tyto montážní otvory nenesly celou váhu reprosoustav (zavěšení na stěnu, strop, ...). Mělo by spíše jít o možnost připevnění ke stojanu tak, aby nedošlo k náhodnému pádu skříně na zem.

Reproduktorové skříně Audioengine A5+ se vyrábějí ve třech barevných variantách: saténová (matná) černá, vysoce lesklá bílá a tzv. "Bamboo" tedy z tvrzeného lisovaného a leštěného bambusu. Ta bambusová působí velice elegantně, bohužel přes vyšší cenu proti bíle či černé bývá občas nedostupná.


Stručný přehled: One Sheet A5+ (jpg)

3) Zvuk

Hodnocení zvuku je vždy poněkud ošemetné. Každý posluchač má určité preference, zkušenosti s poslechem jiných aparatur a v neposlední řadě zkušenosti s poslechem živé hudby. Za dlouhé roky svého působení na poli testování hifi techniky jsem se setkal se stovkami aparatur a mnoho desítek reproduktorových soustav jsem měl zapůjčeno doma. Troufám si říci, že poznám to, zda má daná aparatura dobrý zvuk či nemá. Testované reprosoustavy A5+ patří rozhodně mezi ty velmi podařené. Doporučuji přečíst si popis zvuku A5 z mé recenze: Audioengine A5 - zvuk.

Konstrukčně řeší nový model A5+ některé drobné nedostatky předcházejícího modelu. Lepší možnosti připojení ke zdroji signálu (kvalitnější, respektive nové vstupní svorky). Hlavní změnou, alespoň navenek, je naprosto odlišná konstrukce bassreflexového otvoru. Oproti klasicky kulatému má u A5+ tvar bassreflexové "štěrbiny" umístěné na zadní straně v horní části. Již u A2 (které mají obdobnou štěrbinu na dolní části čelní strany) mě překvapila kvalita a především objem vyšších a částečně i středních basů. Vzhledem k objemu soustav A2 samozřejmě nelze ošálit fyziku, ale subjektivní pocit z reprodukce basů je dobrý. A jestliže u A2 je tento dojem dobrý, tak u A5 je výborný a u A5+ excelentní! Nezapomeňme, že se bavíme o malých aktivních PC monitorech o rozměrech cca 27x18x20 cm. Reprosoustavy přitom disponují výkonem 50W RMS na kanál (špičkově 75W). Možnosti a schopnosti A5+ ozvučit místnost, kde se nacházejí (zpravidla to bude asi pracovna či menší pokojík) je výtečná. Doma jsem reprosoustavu testoval v místnosti cca 5x5 metrů a byl jsem spokojen.

Reprosoustava nabízí plný, dynamický a detailní zvuk. Objem a rychlost basů je, vzhledem k velikosti boxů, skvělá. Charakter zvuku je muzikální ve smyslu příjemného pocitu i při delším poslechu. Výtečně zvládají jak hlasitou, tak tichou reprodukci. Na tu vyšší hladinu zvuku si posluchač rychle zvyká, protože ho netrápí žádné zvukové neduhy, kterými jiné malé soustavy při vyšší hlasitosti trpí. (Jako třeba zkreslení, různé zdůraznění sykavek, chrčení, dunění basů, atd ...).

Za velmi pozitivní považuji to, že i při připojení k integrované zvukové kartě základní desky Asus P7H55-V, je zvuk takový, jaký ho chci mít. Detailní, přesný, muzikální, bez slyšitelných ruchů. Poslech reprosoustav je tedy akceptovatelný i bez připojení ke kvalitní zvukové kartě. Mohl jsem porovnat na své Asus Xonar Essence STX. Samozřejmě je výsledek s kvalitní zvukovkou lepší, ale integrovaná zvuková karta není takový průšvih, jak by člověk čekal.

Ale pokud někdo bude chtít z Audioengine A5+ "vytáhnout" opravdu maximum a může si dovolit investici do malé "zvukovky", doporučil bych pozornosti: Audioengine D1 (vysoce kvalitní 24-bitový digitálně-analogový převodník (DAC) a neméně kvalitní sluchátkový zesilovač). Za pozitivum (z hlediska komfortu) při poslechu hudby považuji rovněž dálkový ovladač. Na první pohled je taková věc zbytečná, ale člověk si na něj zvykne a jeho využití je nasnadě (hlasitost, ztišení a uspání).

4) Technické parametry

Žádná měření jsem, stejně jako v případě modelů A2 a A5, neprováděl. Veškeré údaje uvedené níže v souhrnné tabulce jsem převzal jednak z firemních materiálů, a také z informací na webu.

Parametr Hodnota
Typ: Systém 2.0 aktivních stolních / regálových reproduktorů
Vstupy: 1x stereo jack 3,5 mm, 1x RCA L/R
Výstupy: USB typ A (pouze pro napájení), RCA L/R audio (plný signál, s možností regulace úrovně)
Napájení: 115/230 V, 50/60 Hz, manuálně nastavitelné
Typ zesilovačů: Dvojitý monolitický, třída AB
Výstupní výkon: 150 W celkový špičkový výkon (50 W RMS, 75 W špičkově na kanál), AES
Reproduktory: 12,7 cm středobasový s kevlarovou membránou, s technologií „Advanced Voice Coils“ a 20 mm výškový s hedvábnou kalotou
Odstup signál-šum: > 95 dB (typical, A-weighted)
THD: < 0,05 % (při všech nastaveních výkonu)
Přeslech mezi kanály: < -50 dB
Frekvenční rozsah: 50 Hz – 22 kHz, +/- 1.5 dB
Vstupní impedance: 10 kOhm, unbalanced
Ochrany: Omezení výstupního proudu, senzor přehřátí, ochrana reproduktorů při zapnutí / vypnutí, vyměnitelná tavná pojistka
Odběr: 10W (bez signálu), 6W (ztišení), 4W (spánek)
Rozměry (VxŠxH): 27 x 18 x 20 cm (každý z reproduktorů)
Hmotnost (levý): 7,0 kg
Hmotnost (pravý): 4,4 kg
Transportní hmotnost: 14,0 kg (kompletní balení)
Rozměry transportního obalu: 29,2 x 36,8 x 55,3 cm
Skříň - použitý materiál: 25 mm silné MDF desky, u verze Bamboo z lisovaného leštěného bambusu
Obsah balení: Dálkový ovladač, napájecí kabel, propojovací audio kabel délky 2 m s konektory mini-jack 3,5 mm, propojovací audio kabel délky 2 m s konektory RCA (cinch), reproduktorový kabel (16AWG) délky 3,75 m, látkový sáček na kabely, látkové sáčky na reproduktory (2ks), uživatelská příručka.

5) Fotografie


Kliknutím na náhled získáte v novém okně fotku ve větším rozlišení


Fotografie Audioengine A5+
Audioengine A5+ v atraktivním provedení "Bamboo" - přední strana.


Fotografie Audioengine A5+
Audioengine A5+ v atraktivním provedení "Bamboo" - zadní strana.


Fotografie Audioengine A5+
Kompletní příslušenství přibalené v krabici spolu s Audioengine A5+.


Fotografie Audioengine A5+
Celkový pohled na pracovní kout.



Další fotografie naleznete zde:   Fotografie Audioengine A5+

6) Porovnání Audioengine A5+ s Audioengine A5

A dostáváme se k tomu asi hlavnímu. Tím je srovnání dvou reprosoustav firmy Audioengine. Staršího modelu A5 a dnes zde představeného A5+. Na úvod jen krátkou informaci. Majitelé A5 nemusí zoufat a zbavovat se svých reproboxů, aby je vyměnili za A5+, takový zvuková změna to zase není. Ale pokud někdo vážně uvažoval o předchozím modelu, tak by se měl vážně zamyslet nad výhodností nových boxů s přívlastkem "plus". Cenově jsou totiž stejné jako předcházející "pětky".



Zkusíme si nejprve stručně vyjmenovat vnější rozdíly:



Vnitřní rozdíly:



Zvukové rozdíly:



Pokud to mohu shrnout, tak A5+ je významný krok správným směrem. Byly eliminovány výtky zákazníků k nepřítomnosti RCA vstupu a ke zbytečnému vyvedení svorek pro USB a Line In na horní straně levého boxu. Když se k tomu připočítá posun zvuku o krůček k lepšímu a v nepodstatné míře drobné vnitřní konstrukční změny, jiný bassreflex a dálkové ovládání, dostáváme velice pozitivní dojem z nového modelu reprosoustav firmy Audioengine.



Fotografie Audioengine A5+   Fotografie Audioengine A5

Fotografie Audioengine A5+   Fotografie Audioengine A5
Porovnání vzhledu reproduktorových soustav Audioengine A5+ a Audioengine A5: pohled na přední a zadní stranu.

7) Hodnocení

Reproduktorové soustavy Audioengine A5+ představují zvukově, konstrukčně i vzhledově vynikající výrobek. Cena zůstala stejná jako u předcházejícího modelu A5, ale díky řadě drobných vylepšení se stává model A5+ výhodnějším oproti svému předchůdci.

Zájemce si může vybrat ze tří barevných variant: Satin Black, Hi.Gloss White a Solid Bomboo. Tedy saténová (matná) černá, vysoce lesklá bílá a takzvaná "Bamboo".

Konstrukce skříní je příkladná. Tvoří ji 25 mm silná MDF deska (či lisovaný leštěný bambus). Je mechanicky naprosto rigidní a významně se podílí na výsledném kvalitním zvukovém projevu.

Celkově bych vyzdvihnul velkou schopnost prostorovosti, množstvím detailů, čistotou středů, přirozeností podání lidských hlasů i akustických nástrojů. Basy nemají takový objem jako tomu bývá u některých konkurentů, ale na druhou stranu vynikají pevností a prokresleností. Výkon aktivní reprosoustavy je víc než dostatečný (je schopná trvalého výkonu 50W RMS a to už je nějaký "rachot".

Pro pohodlí obsluhy je dispozici dálkový ovladač.

8) Závěr

A co říci nakonec? Reproduktorové soustavy Audioengine A5+ si rozhodně zaslouží pozornost všech zájemců o kvalitní reprodukci hudby nejen na PC. Za poslední roky si značka našla příznivce na českém trhu, ale rozhodně jich není tolik, kolik by si s ohledem na výbornou kvalitu zvuku i konstrukce zasloužila.

Doporučuji reprosoustavu všem, kteří milují hudbu. Bez ohledu na žánr, A5+ zahrají všechny žánry. A5+ představují (s ohledem na velikost) naprosto "plnohodnotné" reproduktorové soustavy s výtečnými zvukovými vlastnosti a excelentní konstrukcí skříně.



Odkaz na oficiální české zastoupení Audioengine:
www.audioengine.cz    případně    www.positronix.cz



Obsah:


Petr Püschel      (17.3.2013)