Zvuková karta Asus Xonar Essence STX
Obsah:
02. Úvod
03. Popis
04. Testovací sestava
05. Zvuk
06. Technické parametry
07. Fotografie
08. Použité nahrávky
09. Informace o ovladačích
10. Odkazy na Internetu
11. Hodnocení
12. Závěr
1) Pár slov (před) úvodem
Člověk si vždy snadno zvykne na to lepší a krok zpět už bývá obtížný. Po pořízení reproduktorových soustav k PC, Audioengine A2, jsem se velmi rychle přizpůsobil jejich zvukovému projevu. Ale zároveň jsem cítil, že "krmení" signálem integrované zvukovky nebude pro soustavy těchto kvalit to pravé ořechové.
Tak jsem využil příležitosti "kout železo, dokud je žhavé" a uvítal příležitost k zapůjčení zvukové karty, která mne lákala již nějakou dobu, ale její případný poslech jsem chtě nechtě musel posunout do doby, kdy budu mít své reprosoustavy již nastálo připojené. Možnost mít doma zvukovou kartu Asus Xonar Essence STX na dobu 6 týdnů, to byla šance kterou jsem chytil za pačesy.
No, nakonec jsem celých 6 týdnů ani nevyužil, protože po 14 dnech jsem již psal objednávku ke svému stálému dodavateli PC komponentů a za další týden jsem již poslouchal hudbu přes zvukovou kartu, která mi již říkala pane.
2) Úvod
Reproduktorové soustavy od jisté kvality (a nároků posluchače) potřebují ke svému plnohodnotnému zvukovému projevu signál, který zpracovává kvalitní zesilovač, respektive u PC zvuková karta. A tou opravdu nemůže být integrovaná zvukovka. Ať si to myslíme nebo ne. Osobně jsem byl původně rozhodnutý hrát své A2 pouze přes integrovanou kartu (vždyť papírově jsou parametry a schopnosti těchto "zvukovek" velmi dobré, tak co).
Z omylu mne vyvedl hned první poslech. Brada mi spadla a říkal jsem si, jak je tohle vůbec možné. Zvuk byl plný, dynamický, prokreslený. Plno detailů, basy objemově narostly a jejich přednes se zpevnil. Ano, řekl jsem si, tudy cesta vede! Počítám, že ty 4 tisíce korun za zvukovku představují téměř maximum toho, co zvukový fanda u PC bude ochoten dát. Přeci jen profesionální a poloprofesionální zvukové karty pro aktivní tvůrce jsou cenově ještě výrazně výše.
Dnes sice zajímá většinu lidí, kteří v nějaké míře poslouchají na počítači zvuk, hlavně zvuk her a filmů (eventuelně ozvučené domácí kino). Tato karta tyto oblasti zvládne také, ale její optimální nasazení (dle mého názoru) patří do oblasti poslechu hudby. Zde osobně preferuji stereofonní poslech a tak většina faktů, o kterých se budu v této recenzi zmiňovat, bude zaměřena na stereofonní poslech hudby.
3) Popis
Citace ze stránek výrobce:
Společnost Asus přináší jednu z nejlepších zvukových karet pro osobní počítače s rozhraním PCI Express - Xonar Essence STX. Podobně jako jiné špičkové karty tohoto výrobce je karta postavena na AV100 audio čipu, který poskytuje nejenom nebývalou kvalitu zvuku na PC platformě, ale také spojuje četný zvuk zesilující technologie Dolby Digital Live či Dolby Pro-Logic II , čímž mění téměř každé PC na centrum digitálního domácího média vysoké kvality.
ASUS Xonar Essence STX představuje zvukovou kartu se zaměřením na to, aby poskytovala milovníkům hudby skutečně špičkovou audio kvalitu s důrazem na čistotu a preciznost podání. Xonar Essence STX nabízí vskutku nevídaný poměr signálu a šumu (SNR) v hodnotě 124 dB na audiovýstupu a 118 dB na audiovstupu. Tím je dosažena samotná mez audio kvality u většiny PC platforem. Asus však neponechává nic náhodě a pro maximální ochranu před rušivými elementy z okolí jsou nejdůležitější součástky chráněny kovovou mřížkou proti elektromagnetickým ruchům.
Specifickou záležitostí této karty je i speciální sluchátkový výstup, osazený čipem Texas Instruments 6120A2 s impedancí 600 Ohm, odstupem signálu od šumu rovných 100 dB a zkreslením pouhé 0.001%.
Kromě toho, že dosahuje jedinečné audio kvality, je Xonar Essence STX také naplněn mnoha zvukovými technologiemi Dolby, aby tak poskytoval vynikající zážitky a pobavení. Ty zahrnují Dolby Digital Live, který převádí PC nebo ozvučení her v reálném času na Dolby Digital; Dolby Headphone, jež vytváří zážitek prostorového ozvučení médií s použitím soupravy sluchátek; Dolby Virtual Speaker podávající vzrušující poslechový dojem z prostorového ozvučení ze stereo reproduktorů a Dolby Pro Logic II, který vytváří prostorové ozvučení ze stereofonních zdrojů. (konec citace)
Jedná se o výborně provedenou zvukovou kartu obsahující moderní signálové obvody, po mechanické stránce precizní výrobek. Karta je vybavena kvalitními zlacenými konektory. Operační zesilovače, podílející se na výsledném zvukovém zabarvení, jsou té nejvyšší kvality a jsou osazené v paticích, takže pro experimentátory se otevírá možnost tuningu. Výstupní část obvodů je navíc odstíněna proti případnému rušení kovovým krytem, který lze ale snadno demontovat povolením čtyř šroubků a tak se můžeme dostat přímo ke zmíněným operačním zesilovačům.
Analogový výstup je osazen dvojicí operačních zesilovačů JRC2114D a jedním LM4562. Tyto tři součástky jsou vsazené na desku pomocí patice, takže se otevírá možnost k experimentům. Výměnu zmíněných operačních zesilovačů bych však doporučil pouze zkušenějším uživatelům s konstruktérskými zkušenostmi. Osobně mi zvuk karty, tak jak je osazená z výroby, vyhovuje.
Praktické postřehy z oblasti tuningu výstupních obvodů doporučuji předem i poté prodiskutovat na diskusních fórech. Ty budou patrně jen na zahraničních serverech, česky psanou diskusi na téma výměny součástek jsem nenašel.
Ještě k osazení testované karty. Zvukový procesor pochází z díly výrobce, konkrétně se jedná o Asus AV100, který pracuje se signálem do maximální vzorkovací frekvence 192kHz a bitové hloubky 24bitů. O digitálně-analogovou konverzi signálu se stará mnohokrát osvědčený a velmi kvalitní převodník firmy Burr-Brown PCM1792A. A konečně sluchátkový výstup obstarává vynikající obvod firmy Texas Instruments TPA6120A2.
4) Testovací sestava
Popis testovací sestavy je prakticky totožný s minulou recenzí. Zde je odkaz na zmiňovanou kapitolu: Audioengine A2 - Testovací sestava.
Oproti minulé recenzi došlo k drobným změnám: Jednak se samozřejmě v mém PC objevila zvuková karta, nejdříve zapůjčená a posléze zakoupená natrvalo. Upravil jsem i "kabeláž": o propojení signálů mezi kartou a reproduktorovou soustavou Audioengine A2 se nyní stará 150 cm dlouhý kabel značky Philips (typ SWA3102S/10 2RCA na 2RCA 1,5m) zakončený na obou koncích konektory RCA (cinch). Ten nahradil původní kablík (3,5mm jack a redukce na dva cinche) dodávaného s reproduktory. A původní 200 cm dlouhý reproduktorový kabel (o průřezu 2 x 1,5mm čtverečních) nahradil metrový o průřezu 2x 2,5 mm čtverečních. Ve stávající konfiguraci jsou zmíněné úpravy v kabelech slyšitelné! Ale nebojte, tímto to v mém případě končí. Ke svorkám reproduktorových soustav Audioengine A2 stejně nelze připojit kabel většího průřezu a signálový kabel Philips (kategorie cca 400,- Kč) je pro tuto sestavu naprosto odpovídající.
Celá PC sestava:
|CPU: C2D E7200 2,53@3,60GHz 1,24V (400x9,0) Arctic Cooler Freezer 7 Pro | MB: Asus P5Q-Deluxe ( BIOS 0803 ) | RAM: 2x2GB DDR2-800MHz Patriot CL4 @ 1066MHz CL6 | GPU: ASUS EAH3650 SILENT 512M DDR3 | Audio Card: Asus Xonar Essence STX | PC Speakers: Audioengine A2 | Headphones: Beyerdynamic DT 990 | HDD: 4x WD6400AAKS (System + RAID1 + Data)| | External HDD: Samsung Story Station 1,5TB | WD My Passport 500GB | DVD-RW/RAM: Samsung SH-S223F | PSU: CORSAIR Power Supply HX520 | Case: COOLERMASTER Centurion 532 |
5) Zvuk
Zvukové kvality korespondují s těmi skvělými technickými parametry. Precizní provedení karty nijak nekoliduje s výborným, čistým a transparentním zvukovým projevem. To samé platí o sluchátkovém zesilovači. Při použití Beyerdynamic DT-990 (impedance 600Ohmů) jsem samozřejmě využil možnost nastavení výstupní impedance sluchátkového výstupu. Kvalita zvuku byla srovnatelná s kvalitním samostatným sluchátkovým zesilovačem. Sluchátka versus reprosoustavy poslouchám ovšem zhruba v poměru 1:20 a tak zpět k reprodukci pomocí Audioengine A2.
Jak ale popisovat zvuk zvukové karty, která má výtečné parametry a měla by se tedy chovat tak, aby v řetězci nebyla moc "slyšet" a signálům nijak neuškodila? Pokud něco zvuk ovlivní, je to především reproduktorová soustava, akustika poslechového prostoru, kvalita nahrávky a /věřte či nevěřte/ psychická pohoda osoby která testovací poslech provádí. V menší míře ovlivňuje zvuk (pokud jsou zbývající komponenty zvukově vyrovnané a kvalitní) také propojovací kabely, reproduktorové kabely a napájecí zdroj (v případě aktivních PC reproduktorových sestav). Teoretické parametry naší karty Asus Xonar Essence STX jsou, při pohledu na tabulku specifikací, přiložené grafy naměřených průběhů kontrolovaných hodnot, naprosto skvělé. Karta je schopná dodat vyrovnaný signál v celém kmitočtovém rozsahu slyšitelných hodnot do různé impedanční zátěže bez jakýchkoliv poklesů úrovně. Rovněž tak hodnoty intermodulačního zkreslení a odstupů signálu od šumu a od rušivých napětí jsou daleko za hranicí rozeznatelných sluchem. Přesto si troufám tvrdit, že úloha lidského sluchu je pro poslech směrodatná. V našem případě testované Asus Xonar Essence STX (a jistě i platí pro model ST) mohu konstatovat že karta nabízí přesný, křišťálově detailní zvuk bez známek jakýchkoliv ruchů či šumů. Zvukový obraz je u testovaných nahrávek dynamický, prostorovost nahrávek karta nijak neovlivňuje (oproti mým dojmům při použití integrované zvukovky na základní desce). Nechci tu moc "plácat" ale stručně řečeno, nahrávky mají díky této zvukové kartě pořádnou sílu, razanci, prostě "šmrnc". Vokály zní přirozeně a čistě, podání akustických nástrojů navozuje tu správnou atmosféru a pocit reality.
Počítám že během několika týdnů budu mít příležitost otestovat většího bratříčka mých Audioengine A2, tedy konkrétně model A5 a následně popíšu jejich chování při zapojení k této zvukové kartě.
Veškeré kritické poslechové testy u karty jsem prováděl v režimu HF (hifi), tedy při vypnutí veškerých možných nastavení, které zvukový procesor nabízí. Těch je opravdu celá řada a posluchač se může v experimentování doslova "utopit".
Verze ovladačů v době testování: 7.12.8.1777 (2010/01/08).
6) Technické parametry
Žádná měření jsem neprováděl. Veškeré údaje uvedené níže v souhrnné tabulce jsem převzal jednak z firemních materiálů, a také z informací na webu - především z rozsáhlé a velmi kvalitní recenze na stránkách Stereophile
Parametr | Hodnota |
---|---|
Odstup signál-šum (výstup): | 124dB (Front-out) 110dB (Headphone-out |
Odstup signál-šum (vstup): | 118dB (Line-in) |
Celkové harmonické zkreslení + šum na 1kHz (-3dB) (výstup): | 0,0003% (-110dB) (Front-out) 0,001% (-100dB) (Headphone-out) |
Celkové harmonické zkreslení + šum na 1kHz (-3dB) (vstup): | 0,0002% (-113dB) (Line-in) |
Frekvenční rozsah (-3dB, 24-bit/96kHz format): | 10Hz - 90kHz |
Výstup/vstup max. napětí: | 2 Vrms (5,65 Vp-p) |
Impedance sluchátek: | Optimalizováno pro 32 - 600 Ohmů |
Typ sběrnice: | PCI Express rev.1.0a kompatibilní s X1, X4, X8, X16 PCI Express slotem |
Audio procesoru: | Asus AV100 High-Definition Sound Processor (Max. 192kHz/24bit) |
24-bitový D/A převodník: | Texas Instruments PCM 1792A*1 pro "Front-Out" (127dB SNR, Max. 192kHz/24bit) |
High Fidelity sluchátkový zesilovač: | Texas Instruments 6120A2*1 (120dB SNR, 100dB THD+N @ Vcc+/-12V, Rl=600Ohm, f=1kHz) |
24-bitový A/D převodník pro analogový vstup: | Cirrus-Logic CS5361*1 (114dB SNR, Max. 192kHz/24bit) |
Vzorkovací frekvence a rozlišení: | 44,1 / 48 / 96 / 192 kHz @ 16 / 24 bit |
Vstupy / výstupy: | Analog Output Jack - RCA Jack *2 (Front L / Front L) 6,3 mm Jack *1 (Headphones Out) Analog Input Jack - 6,3 mm Jack *1 (společný Line-In / Mic-In) Digital S/PDIF Output - širokopásmový koaxial / TOS-Link kombinovaný port s podporou 192kHz/24bit |
Další vstupy / výstupy: | Aux-In (4-pinový konektor na kartě) Front Panel - Společný Headphone Out / 2 Channels Out / Microphone in |
Operační systém: | Windows 7 (64/32bit) Windows Vista (64/32bit) Windows XP (64/32bit) Windows MCE 2005 |
Obsah balení: | Zvuková karta Návod k použití (anglicky) Dva "plakáty" zvukové karty Asus Xonar Essence STX Certifikát s měřením (Test Report) CD/DVD s ovladači, softwarem a manuály v pdf Propojovací kabel (stereo jack 3,5 mm) 100cm Kabel s redukcí 2x cinch / 1x jack 3,5mm Redukce pro připojení sluchátek (6,3 / 3,5 mm) zlacená Redukce pro připojení optického digitálního výstupu |
Na webových stránkách již v minulé recenzi zmíněného amerického high-endového magazínu Stereophile je k dispozici rozsáhlá recenze, jejíž součástí je i řada měření a grafů z naměřených hodnot. Autorem textu této recenze i měření je John Atkinson .
Následující grafy jsem převzal ze stránky Stereophile: ASUS Xonar Essence ST/STX soundcards z kapitoly Sidebar 3: Measurements .Další obrázky naleznete zde: Grafy z měření ve Stereophile
7) Fotografie
Použité snímky jsem pořídil ve své pracovně pomocí fotoaparátu Nikon D80, objektivu Nikon 18-200mm VR a za pomoci přirozeného světla a stativu.
Další fotografie naleznete zde: Fotografie Asus Xonar Essence STX
8) Použité nahrávky (pár příkladů)
Podrobněji zde: Použité nahrávky9) Informace o ovladačích
Verze ovladačů v době psaní recenze byla: 7.12.8.1777 (2010/01/08). Koncem října roku 2010 se sice objevila verze 7.12.8.1792, ale v diskusích na ni bylo dost kritiky a tak jsem ji ani nezkoušel. Beta verzi 7.12.8.17731 jsem rovněž nezkoušel. Pokud s nějakým HW není žádný problém tak mám velkou osobní zkušenost - neinstalovat nějaké jiné ovladače! - to jinak může přinést velké problémy ...
Stáhnout ovladače můžeme například zde: support.asus.comDiskusní forum tohoto produktu na stránkách výrobce (jen v angličtině, v češtině tam thready o tomto produktu momentálně nejsou): ASUSTeK Computer Inc.-Forum
Podrobnější informace a screeny zde:
Screenshoty ovládacího software ke zvukové kartě Asus Xonar Essence STX
10) Odkazy na internetu
V angličtině:Stereophile: ASUS Xonar Essence ST/STX soundcards
ASUS Xonar Essence STX Sound Card :: TweakTown USA Edition
ASUS Xonar Essence STX soundcard review
ASUS Xonar Essence STX - Review Hartware.net
Exclusive: ASUS Xonar Essence STX Sneak Peak
ASUS Xonar Essence STX Sneak Peak Part II
ASUS XONAR Essence STX PCIe Audio Card - HotHardware
Overclock3D :: Review :: Asus Xonar Essence STX - PCI-E Audiophile Soundcard :: Introduction and Specification
ASUS Xonar Essence STX Headphone Amp Sound Card Reviewed | Futurelooks - Digital Lifestyle and Technology for the Masses
Elite Bastards - ASUS Xonar Essence STX PCI Express sound card review
V češtině:
Asus Xonar Essence STX: zvuková karta pro audiofily - Živě.cz
Prvni test v mem PC - Recenze produktu Asus Xonar Essence STX - Czech Computer | czc.cz
Asus Xonar Essence STX - Czech Computer | czc.cz
Další příbuzné odkazy:
V angličtině:
Audioengine 2 powered loudspeaker | Stereophile.com
Stereophile: Music Served: Extracting Music from your PC
Stereophile: MP3 vs AAC vs FLAC vs CD
11) Hodnocení
Co říci o interní zvukové kartě Asus Xonar Essence STX? Jaké napsat stručné hodnocení produktu, o kterém jsem v předchozím textu psal tolik chvály?
Věc se má tak, že vše je o osobních prioritách a ochotě zaplatit si za kvalitu. Když cenu porovnáme s profesionálními či poploprofesionálními zvukovými kartami tak nám cena vyjde vcelku dost příznivě. Pokud se ale podíváme na trh komerčních zvukových karet, tak je testovaná karta mezi těmi dražšími. Přesto jsem přesvědčen, že poměr cena/kvalita je velmi příznivý. Jestliže chceme precizně provedenou kartu s výtečnými technickými parametry a příkladně čistým a detailním zvukem, máme zde velkého favorita.
Karta osazená kvalitními součástkami se solidními zlacenými konektory zanechává dobrý dojem. Nemusíme se obávat častého připojování a odpojování propojovací kabelů. Sluchátkový výstup poskytuje takovou kvalitu signálu, která mne (při použití Beyerdynamic DT-990) plně uspokojila.
Stejně tak jako tomu bylo v recenzi Audioengine A2, tato karta pro mne znamená (v této době) konec hledání odpovídající a zvukově slušné zvukovky do PC
12) Závěr
Mám rád kvalitní výrobky. Asus Xonar Essence STX (samozřejmě totéž platí i pro ST) mezi takové po právu patří. Promyšlená konstrukce, jednoduché provedení, použití i nastavení (mluvím o stereofonním poslechu). Možnost hardwarového tuningu karty se přímo nabízí (díky osazení výstupních obvodů na paticích).
Technické parametry karty korespondují se zvukovou kvalitou výrobku. Pokud někdo zainvestuje do slušně hrajících reproduktorových soustav, měl by zvážit rovněž nákup samostatné zvukové karty. A pokud posluchači opravdu záleží na zvukové kvalitě a zároveň nechce experimentovat s málo známými výrobky na našem trhu, tak tento představený produkt firmy asus se přímo nabízí.
Pro plné využití potenciálu karty této kategorie se již vyplatí i propojovací kabely vyšší kategorie než jsou ty běžně dodávané. Tím samozřejmě nemyslím nějaké drahé high-end, ale dobře odstíněný kabel osazený precizními konektory.
Zvuková karta nabízí posluchači čistý, dynamický a detailní zvuk, oproštěný od jakýchkoliv nežádoucích ruchů (šum či brum), s přeslechy mezi kanály omezenými minimální dosažitelné hodnoty. Výsledek je krystalicky čisté podání tónů hudebních nástrojů a odpovídajícího hudebního prostoru.
Zde nabízím ještě pár novějších postřehů Johna Atkinsona na stránkách Stereophile:
ASUS Xonar Essence ST/STX soundcards Follow-Up, September 2010 | Stereophile.com
Na závěr pár volně přeložených citací z recenze na stránkách amerického Stereophile:
"Pokud chce někdo mít ve svém PC high-end kartu za rozumné peníze, tak toto je ta pravá volba pro něj."
"Kvalita sluchátkového výstupu je mnohem lepší než bychom u této kategorie výrobků čekali"
"Reprodukce je naprosto čistá, bez jakýchkoliv ruchů, i v rušivém prostředí počítačové skříně"
Obsah:
02. Úvod
03. Popis
04. Testovací sestava
05. Zvuk
06. Technické parametry
07. Fotografie
08. Použité nahrávky
09. Informace o ovladačích
10. Odkazy na Internetu
11. Hodnocení
12. Závěr
Petr Püschel (17.01.2011)