Audio formát na PC

9) Pár slov o software na tvorbu komprimovaného audia

Na to, jakým způsobem si můžeme převést sbírku našich zvukových CD do komprimované podoby, je celá řada návodů a prostředků. Rámec takto obsáhlého tématu je ovšem již zcela nad tuto recenzi. Takže jen velmi stručně. Na pevný disk (případně přenosná média) si můžeme audio nahrávky ukládat buď komprimované, nebo nekomprimované (bezztrátové). Nejčastěji používaným ztrátovým formátem je mp3. Zajímavý je bezesporu také formát aac. Doporučuji zcela jednoznačně, pokud už chceme nahrávku komprimovat, použít co nejvyšší konstantní datový tok (tedy CBR 320 kbps) a to jak v případě mp3, tak aac či třeba wma. Pro využití kvalit, které nám testované reproduktorové soustavy nabízejí a to i při použití zvukové karty integrované na základní desce, doporučuji bezztrátovou kompresi ve formátu flac (oproti originálnímu CD nabízí kompresní poměr cca 1:2 při 100% zachováním původní zvukové informace). Navíc s ohledem na ceny a kapacity dnešních pevných disků není velký problém s tím, kam takový domácí "hudební archiv" umístit.

Zájemcům o tuto problematiku doporučím článek na stránkách časopisu Stereophile: Stereophile: MP3 vs AAC vs FLAC vs CD z něhož vyplývá to, co se již tak trochu obecně ví či tuší: Nejlepší je originální CD audio. Pokud komprimovat do PC, tak bezztrátový formát (flac); pokud ztrátový, tak raději aac než mp3 (při stejném datovém toku); a pokud mp3, tak co nejvyšší a konstantní datový tok.

Reproduktorové soustavy nabízející takové zvukové vlastnosti jako dnes představené Audioengine A2, mají jednu velkou neřest: zvukový archiv opravdu řádně "properou". Ale výsledek stojí za to!


Osobně nejčastěji a nejraději používám Easy CD-DA Extractor. Zde je pár screenshotů:Ikonka na ploše
screen

O programu
screen

Hlavní okno (Ripování audio CD)
screen

Volba výstupního formátu
screen

Úprava audia
screen

Hlavní okno (Konverze audio souborů)
screen

Hlavní okno (CD/DVD Creator)
screen

Existují samozřejmě mnohé další prográmky. Zmínil bych zde ještě legendární Exact Audio Copy, který můžete stáhnout například z domovské stránky Introduction » Exact Audio Copy a v češtině jeden starší návod: Svět hardware - Exact Audio Copy - detailní návod

Petr Püschel      (22.6.2010)